“Мерка Консулт” ЕООД е създадена, за да допринесе за една по-ведра и продуктивна работна среда както за сътрудници, така и за работодатели. Чрез специализирани съвети и желанието на всички страни да си сътрудничат работата се превръща в източник на опит, професионализъм, споделени ценности.
Мария Желева е възпитаник на езикова гимназия “Ромен Ролан”, Стара Загора, с френски и английски език, магистър в специалностите „Международни отношения” и „Бизнес администрация стратегическо развитие” към Юридически и Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Специализирала е управленски науки по програмата “Еразъм” в университета за управленски науки в Нант “Audencia - Ecole de Management”.
Има 10-годишен трудов стаж като специалист управление на човешки ресурси в международни компании като Хюлет–Пакард и Алкател-Лусент (понастоящем Нокия), Каргил, както и в агенции за подбор и обучение на персонал, с професионален опит и в стартиращи дружества.
Автор е на книгата “La gestion de projet - une approche de restructuration organisationnelle”/ “Проектното управление - подход за организационно преструктуриране”.
Интереси: опазване на околната среда, спорт, разходки в планината, книги, афинитет към чужди езици и средновековна европейска и българска история. Майка на две деца.
“По време на нашето тригодишно сътрудничество с Мария, тя се отличи съсзабележителни умения да търси сътрудници от САЩ до Фиджи. Тя се превърна взначим играч в нашия екип чрез своите отдаденост на работата, надеждностпри изпълнение на задачите и точност. С еволюцията на длъжността й Мария слекота започна да ръководи колегите в екипа и скаутите по света с лидерскии организационен похват. Умението й да преодолява предизвикателствадемонстрира отдадеността й на успеха - нейният подход системно доведе доизключителни резултати за фирмата.”
Милен Христов, Ръководител Мрежа Скаути в “СпортсМодул”, работил с Мария впериода 2019 - 2022 г.
Изготвяне на биография, поведение по време на интервю, създаване на контакти – това са само част от въпросите, свързани с темата за кандидатстване за работа. Подробната биография не винаги е най-подходящият инструмент за привличане интереса на работодателя. В практиката си съм имала случаи, когато на интервю бях поканила кандидат, посочил накратко информация за своето образование и трудов опит. Не винаги работодателят желае да чете много текст в биографията. Как мислите, един ръководител на екип или директор трябва ли подробно да опише отговорностите си в своята биография? Бъдете умерени в предоставянето на информация за себе си. Нека тя бъде конкретна, ясна и да разкрива връзката на професионалния Ви опит с длъжността, за която кандидатствате.
Как да напиша биографията си? Какво поведение да спазвам по време на интервю за работа?
„Да бъда все по-добра/по-добър в дадена област.” „Да постигам успехи в друг сектор.” „Аз имам разностранни възможности – мога ли да придобия разнообразен професионален опит?”
Всеки човек е индивидуалност.
Това означава, че неговите способности, възможности, вярвания са различни.
Подходът и отношението му към работата са различни от тези на друг човек.
Кариерното развитие всъщност е отражение на собственото „Аз” и отношението ни към самите нас – дали ние се разбираме, приемаме, уважаваме и ценим като професионалисти.
Доколко оценяваме своите възможности? Подценяваме ли се?
Как да съобщя на ръководителя си, че искам повишение? Ръководителите все още не са усвоили умението да четат мислите на подчинените си. Умението да общуваме с тях е необходимост за постигане на целите ни за професионално развитие. Съществува формален ред, предопределен от вътрешно-фирмените процедури, планирането и управлението на персонала, индивидуалните планове за кариерно развитие. Как чрез комуникация мога да балансирам всички фактори? Как да определя точния момент за действие?
Всяка работна среда толерира определен тип поведение и е насочена към постигане на предварително зададени цели. Организационната култура моделира възгледа за служителите и предопределя модели на поведение по време на работа. В една компания се ценят дадени качества, в друга служителите са стимулирани да развиват определен вид умения и компетенции. Какво е необходимо да се направи, за да бъде един професионалист ценен на работа?
Смисълът на подбора на персонал е намирането и назначаването на служител, който ще се чувства пълноценен на работното си място и ще извършва качествена работа в срок. Подборът е първата фаза от процеса на формиране на компетентни кадри. От една страна, чрез него се дава възможност на новите служители да усвоят вътрешно-фирмени умения, да се запознаят с организационната култура и да се адаптират към работния климат. От друга страна, подборът е ключът към осъвременяването на организациите и към връзката им с околната среда.
Какъв подбор дава устойчиви във времето резултати?
"Мерка Консулт" ЕООД е регистриран посредник по наемане на работа от АЗ - Удостоверение за регистрация №: 3681 / 27.02.2024 г
Ефективният екип е гаранция за устойчивостта и просперитета на всяка организация. Изграждането му е резултат от ежедневно взаимодействие между сътрудниците, умело ръководство. Тази дейност изисква време – месеци, години. Екипът се влияе от организационната култура в компанията.
Изграждането му е процес, който се развива на две нива: равнище служители – сътрудничество, координация, екипен дух; равнище ръководство – разпределяне на отговорности и пълномощия, наблюдение изпълнението на оперативните задачи, координация, задаване на модели за ефективна работа и междуличностни отношения. Съществува и трето равнище – между-екипен обмен.
Еднозначно предписание за постигане на ефективен екип не съществува. В зависимост от ситуацията, вида работа, ценностната система на организацията, сътрудниците, ръководството и фирмените цели се определят насоките за формиране и управление на екипи.
По-висока заплата. По-интересна работа. Повече свободно време. По-големи отговорности. Кое ще мотивира служителя да извършва качествено работата си в срок?
Запомнете: служителят не е опитно зайче! Мотивиращите стратегии се прилагат с оглед индивидуалността на сътрудника. Мотивацията е вътрешно състояние на духа. Тя е показателна за вътрешен комфорт и желание за работа. Факторите за мотивиране могат да са твърде отдалечени от тези на работната среда. От друга страна, организационната култура влияе върху избора и използването на мотивационни техники.
Добрият работодател има усет за своите сътрудници. Той може да предусеща техни нагласи и реакции и да адаптира ръководните тактики към изменящия се организационен климат. Предразполагането на сътрудниците към диалог, двупосочната обратна връзка, прозрачността при вземане и прилагане на управленски решения са основни предпоставки за спечелване лоялността на сътрудниците. Работата е не само средство за препитание, тя е символ и на определен статус в обществото, за някои е израз на личен престиж, основание за високо самочувствие, носител на усещане за сигурност. Работата и работното място могат и да са онова прибежище, които някои търсят при неработещи други направления от живота си. За някои това е времето между 9:00 и 18:00 от понеделник до петък. Такива разнопосочни нагласи могат да се окажат източник на напрежение в работния екип.
“Мерка Консулт” ЕООД предлага услуги по превод от и на френски език на материали за здравеопазване, управление на здравни системи, медицинска литература. Сред успешните проекти е преводът от български на френски език на приложението “Беборан” (https://beboran.bg/)
Превеждани автори от френски на български език в сферата на здравеопазване и холистична медицина: Patrick Mordelet, Michèle Caffin.