''Диком'' ООД е основана през 2006 г. със седалище и адрес на управление в гр. Варна.
Предмет на дейност на дружеството е проектиране, изграждане и поддръжка на мълниезащита, заземителни инсталации и защита от атмосферни и комутационни пренапрежения на жилищни и промишлени сгради, външни съоръжения и открити пространства.
За времето, през което развиваме дейността си, се доказахме като лоялен, предпочитан и надежден партньор в бранша. Разполагаме с екип от висококвалифицирани специалисти в областта, преминали подготовка за изпълнение на професионалните си ангажименти и отговорности. Висококачественото ни оборудване гарантира дългогодишна и надеждна експлоатация, като в същото време предлагаме конкурентни цени
''Диком ООД'' е ексклузивен представител на един от световните лидери на технологии за мълниезащита - испанския производител AIDITEC SYSTEMS, произвеждащ мълниеприемници с изпреварващо действие AIDITEC със серии ADVANCE, SIGMA и ELECTRON.
„Диком" ООД град Варна, изгражда всички видове мълниезащитни и заземителни инсталации във Варна и на територията на цяла България по съвременни европейски норми и технологии. Изгражданите инсталации съответстват на Наредба №4 за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства; Наредба №2 за противопожарните строително - технически норми; Наредба №3 ПУБУ.
Мълниезащитната инсталация /гръмоотвод/е комплект от технологични мероприятия и средства за защита от опасни и вредни въздействия на мълниите. Предназначението на мълниезащитата или гръмоотвод, както го наричат много хора е да прихване насочените към защитавания обект мълнии, да създаде изкуствен път и да отведе заряда на мълниите в земята, като по този начин осигури опазването на сгради, съоръжения, материали и др. от разрушение, пожари и взривове, а също така безопасността на хора и домашни животни.
Мълниезащитната уредба е необходимо да имат всички сгради, съоръжения и открити пространства, където има хора или се извършва икономическа дейност. Много хора се заблуждават, че в големия град “мълния няма да ги стигне”. Това обаче съвсем не е така. Замисляли ли сте се, дали Вашата жилищна сграда има надеждна мълниезащита? Фактите сочат, че повечето жилищни сгради в големите градове разчитат на стар гръмоотвод или въобще нямат изградени мълниезащитни инсталации.
Мълнията е натоварена с изключителна енергия.Именно поради тази причина изграждането на мълниезащитна система подлежи на строги правила и касае всички елементи като мълниеприемници, мачти, токоотводи, свързващи елементи, съпротивление на заземителни огнища. Инсталирането на частична мълниезащита /гръмоотвод/ на принципа на „заземена антена/ветропоказател“, може да бъде дори по-опасно, отколкото изобщо да няма такава, тъй като да се разчита само на заземяване само по себе си не е достатъчно.
Както и обратното – мълниезащита без качествено заземяване, което да е измерено с професионална апаратура и отговарящо на нормативите, не може осигури необходимата защита. За да бъде достатъчно ефективна една мълниезащитна система, измереното земно съпротивление не трябва да бъде над 10 ома (за активна мълниезащита) и над 20 ома (за Конвенционална/пасивна).
"Диком" ООД - град Варна, проектира, изгражда, ремонтира и поддръжка на всички видове заземителни инсталации. Заземителни инсталации на жилищни и промишлени сгради, трансформатори, генератори, фотоволтаични централи, производствени халета и др.
Екзотермичните заварки са изключително ефикасен и ефективен метод за електрическо свързване, без да се налага използването на външен източник на енергия, както при конвенционалите заварки. Екзотермична връзка е много по-издръжлива на високите стойности на тока, отколкото връзките с обикновените клеми, с болтова връзка или конвенционални заварки, които са най-широко използвани в България. Eкзотермичните заварки постигат трайна електрическа и молекулярна връзка, която не може да се разхлаби или корозира. Високата температура, която се достига води до химична реакция между съставките на прах – меден оксид и алуминий. Самата химична реакция се осъществява в калъп от графит, когато заваръчният материал достигне необходимата температура, той се разтапя и се стича към кухината на калъпа, където се намират проводниците, които предстои да се съединят. Готовата заварка се охлажда изключително бързо, след което калъпът може да се свали и да се направи следващата заварка.
Безплатен софтуер за проектиране на мълниезащитни инсталации- AIDITEC SYSTEMS
Наредбите UNE 21186, NFC 17102 и NP 4426, регулиращи мълниезащитната дейност съдържат метод за оценка на риска от попадение на мълния.
Безплатна автоматизирана версия за осъществяване на анализна оценка на риска за поражение от мълнии за всякакви видове сгради. Програмата е осигурена от испанските производители на технологични решения в областта на мълниезащитата - АIDITEC SYSTEMS и е предоставена за безплатна употреба, за да могат специалистите да постигат с лекота максимална ефективност. При необходимост от експертно мнение и съвети за по-нестандартни проекти, можете да се обърнете и към специалистите на „Диком“ ООД за съдействие.
Програмата е базирана на методологията, установена в международния стандарт EN 62305-2: “Мълниезащита – Част 2. Според международната електротехническа комисия /International Electro technical Commission (IEC) преди да се проектират системите за мълниезащита на даден обект или сграда, трябва задължително да се извърши оценка на риска за поражение от мълнии.