Наследник и духовен продължител на идеите на народните будители, създали в Габрово първото светско училище, днес Техническият университет – Габрово успешно съчетава традициите на миналото с възможностите на настоящето в областта на образованието и науката. Той е престижен образователен и
Наследник и духовен продължител на идеите на народните будители, създали в Габрово първото светско училище, днес Техническият университет – Габрово успешно съчетава традициите на миналото с възможностите на настоящето в областта на образованието и науката. Той е престижен образователен и научен център, който предлага качествено обучение в съответствие с нуждите на пазара на труда по модерни широкопрофилни бакалавърски и съвременни магистърски и докторски специалности в областта на техниката и технологиите, стопанските и социални науки. Гаранция за това е дадената от Националната агенция за оценяване и акредитация институционална акредитация на университета и програмна акредитация на специалностите по професионални направления за бакалавър и магистър и на научните специалности за образователната и научна степен доктор.
Системата за управление на качеството на обучението, научните изследвания и академичния състав на университета е сертифицирана по ISO 9001:2000 и ISO 9001:2008 от DQS GmbH и IQNet. Техническият университет – Габрово е акредитиран от Международното сдружение по инженерна педагогика IGIP и от Европейската професионална асоциация за инженери FEANI.
Образователната и научна дейност в университета се осъществява от 240 души висококвалифициран академичен състав. Преподавателите със съвременните методи за обучение, богатата материална база и социалните придобивки създават привлекателни условия за обучение и развитие на студентите.
Университетът активно участва в европейските образователни и изследователски програми и осъществява ползотворно и ефективно сътрудничество с български и чуждестранни университети.
Техническият университет – Габрово е горд със своите десетки хиляди възпитаници, които успешно се реализират в страната и чужбина и допринасят за развитието на съвременното общество.
Факултети
Факултет "Електротехника и електроника":
Понастоящем във факултета се обучават около 1500 студенти по осем акредитирани специалности:
Автоматика, информационна и управляваща техника (образователно - квалификационни степени “бакалавър” и “магистър”);
Електроенергетика и електрообзавеждане (образователно-квалификационни степени “бакалавър” и “магистър”);
Електроника (образователно-квалификационни степени “бакалавър” и “магистър”);
Компютърни системи и технологии (образователно-квалификационни степени “бакалавър” и “магистър”);
Комуникационна техника и технологии (образователно-квалификационни степени “бакалавър” и “магистър”);
Предотвратяване и контрол на замърсяванията от индустрията (образователно - квалификационна степен “магистър”).
Автомобилна електроника (образователно-квалификационна степен “магистър”).
Безопасност на труда (образователно-квалификационна степен “магистър”).
Оптоелектроника и лазерна техника (образователно-квалификационна степен “магистър”).
Медийна техника (образователно-квалификационна степен “магистър”).
Във факултета работят 80 преподаватели. В структурата на факултета има шест катедри:
Автоматика, информационна и управляваща техника;
Електроника;
Електроснабдяване и електрообзавеждане;
Компютърни системи и технологии;
Комуникационна техника и технологии;
Основи на електротехниката и електроенергетиката;
Факултет "Машиностроене и уредостроене":
Академичният състав се състои от висококвалифицирани преподаватели е обединени в 7 катедри:
Машиностроене и уредостроене;
Машиностроителна техника и технологии;
Текстилна техника и технологии;
Енергийна техника;
Материалознание и технология на материалите;
Техническа механика;
Машинни елементи и техническо чертане.
Факултетът извършва обучение в три акредитирани професионални направления, за образователно – квалификационни степени „бакалавър” и „магистър”:
Направление “Машинно инженерство”
Машиностроителна техника и технологии
Машиностроене и уредостроене
Текстилна техника, дизайн и технологии
Хидравлична, пневматична и топлинна техника
Направление “Материали и материалознание”
Технология на материалите и мениджмънт
Направление “Общо инженерство”
Индустриално инженерство
Техника и технологии за опазване на околната среда
Факултетът е акредитиран от Националната агенция за оценка и акредитация през 2008 г. за обучение в образователната и научна степен "доктор" по научните специалности:
Приложна механика
Материалознание и технология на машиностроителните материали
Машинознание и машинни елементи
Теория на машините, механизмите и автоматичните линии
Хидравлични и пневматични задвижвания
Технология на машиностроенето
Рязане на материалите и режещи инструменти
Металорежещи машини и системи
Машини и съоръжения за леката промишленост
Метрология и метрологично осигуряване
Точно уредостроене
Промишлена топлотехника
Технология на текстилните материали.
Факултет "Стопански"
Понастоящем във факултета се обучават студенти по пет специалности:
Икономика на търговията
Индустриален мениджмънт
Публична администрация
Социални дейности
Стопанско управление
В структурата на факултета има пет катедри:
Мениджмънт с направления "Индустриален мениджмънт" и "Управление и маркетинг"
Математика
Приложна информатика
Социални и стопански науки с направления "Икономика на търговията" и "Социални науки"
Физика, химия и екология с направления "Физика" и "Химия и екология"
Департамент за езиково и специализирано обучение
Направление „Чужди езици”
Обезпечава задължителното обучение по чужди езици (английски, немски, руски) на редовните студенти от трите факултета на Университета.
Организира курсове по чужд език за докторанти и преподаватели в Университета.
Провежда изпити по чужди езици за кандидат-докторанти и изпити от докторантския минимум на редовните докторанти в Университета.
Разработва международни проекти по европейски програми – Еразъм, Сократ, Леонардо и др.
Сътрудничи на Международния отдел на ТУ – Габрово и извършва преводаческа дейност.
Направление „Специализация на етнически българи от чужбина”
Организира посрещането, настаняването и обучението на нашите сънародници от чужбина по ПМС № 103/1993 г. и провеждането на педагогическа практика на студентите в училищата на Габрово и областта.
Обучава специализанти по дисциплините: български език, българска литература, българска история, педагогика и др. в лекционни курове и семинарни занятия;
Консултира студенти-абсолвенти по техни българистични дипломни проекти;
Поддържа контакти с представителите на българските общности в чужбина;
Организира научни сесии, конференции и кръгли маси по проблемите на етническите българи в чужбина.
Направление “Езикова и специализирана подготовка за чужденци, кандидатстващи във висшите училища на Република България”:
Осигурява обучение по български език на чуждестранни граждани, кандидат-студенти – 2 семетъра (9) месеца – подготвителен курс.
Провежда задължителните изпити по български език от подготвителния курс за чуждестранни граждани – кандидат-студенти.
Провежда изпити за установяване нивото на владеене на български език за чуждестранни студенти и граждани, които не се обучават в подготвителен курс, но ще пребивават продължително време или постоянно на територията на България.
Идеята за създаване на висше училище в град Габрово, предшественик на днешния Технически университет, датира от 40-те години на ХІХ век. Тя е формулирана от българския просветител и учен Васил Евстатиев Априлов и неговия съратник Никола Стоев (Стефанов) Палаузов, и двамата родом от Габрово. На 30 юли 1964 г. Президиумът на Народното събрание издава Указ №395 за откриване в града на Висш общотехнически задочен институт (ВОТЗИ).
Първата учебна 1964/65 г. Институтът започва с 1327 задочни студенти, приети за обучение във висшите тухнически учебни заведения в страната. Във ВОТЗИ-Габрово те се обучават през първите 3 години от следването си, а след това продължават и завършват висшето си образование там, където са приети. С Разпореждане № 177 на Министерския съвет през учебната 1965/66 г. на ВОТЗИ-Габрово се предоставя собствена квота за прием и обучение на студенти, които започват и завършват в него своето висше образование и се възлага обучение на студенти задочници по специалностите “Технология на машиностроенето” и “Електрически машини и апарати”. На обучение по тези специалности до завършване на образованието си преминават и студентите-задочници от ІV, V и VІ курс, независимо от това къде първично са приети и записани.
С Разпореждане на Министерския съвет № 225 от 18 юли 1967 г. в Габровския висш общотехнически институт се откриват две нови специалности – “Полупроводникова и промишлена електроника” и “Механично уредостроене” с прием на 60 студенти редовно обучение. От 29 септември 1972 г. с Указ на Държавния съвет на Народна република България ВОТЗИ-Габрово се преименува във Висш машинно-електротехнически институт (ВМЕИ).
Кадрово Институтът се осигурява с хабилитирани преподаватели предимно от софийските технически висши училища. Предприемат се решителни стъпки за назначаване на млади преподаватели и асистенти на постоянна работа. Голяма част от тях преминават на обучение в аспирантура и придобиват съответни научни степени и звания. В началото на 70-те години на ХХ в. ВМЕИ-Габрово вече разполага със свои хабилитирани преподаватели, чийто брой непрекъснато се увеличава.
Междувременно се решава и проблемът за материално-техническата и учебната база.Към средата на 70-те години на ХХ век ВМЕИ-Габрово разполага с 4 удобни и просторни учебни корпуса, с добре обзаведени аудиторни зали, лаборатории, работилници и други помещения. Построяват се и четири студентски общежития, появяват се още два учебни корпуса. Създава се университетската библиотека, за която в момента е построена модерна и функционална сграда. Налице е и добре обзаведена полиграфична база и собствено издателство “Васил Априлов”. От ул.”Свищовска” до “Варовник” в квартал “Баждар” се очертава университетската зона на съвременния модерен, с европейски облик Технически университет-Габрово С решение на НС на Република България от м.юли 1995 г. ВМЕИ-Габрово придобива статут на Технически университет.
Националната агенция за оценяване и акредитация даде една от първите в страната институционални акредитации на Технически университет-Габрово както и програмна акредитация по специалностите, по които се обучават бакалаври и магистри и 31 научни специалности за обучение на докторанти. През м. септември 2001 г. ТУ-Габрово е акредитиран от Международното сдружение по “Инженерна педагогика” за обучение на инженери за придобиване на квалификация “Европейски инженер-педагози”, която се признава от Европейския съюз и от UNESCO.
В началото на 2004 г. Университетът получи сертификат за съответствие на сиситемата за управление на качеството със стандарта ISO 9001:2000 при обучение за придобиване на висше образование, следдипломна квалификация и научни изследвания, издаден от Германското дружество за сертифициране на системи за управление (DQS GmbH) и Международната сертификационна мрежа IQNet DQS.
Обучението в Технически университет–Габрово се осъществява в три факултета с 23 катедри по програми за образователно-квалификационните степени бакалавър и магистър и за образователна и научна степендоктор, както и по програми за квалификация и следдипломна специализация в системата на продължаващото обучение.
В Университета се обучават общо 5400 студента в бакалавърска и магистърска степен. От тях 60 са чуждестранни студенти от Украйна, Македония, Турция, Сирия, Албания, Молдова и Бангладеш. Учебният процес се осъществява по учебни планове, адаптирани към европейските образователни стандарти. Ежегодно в ТУ-Габрово се подготвят докторанти по акредитирани специалности. През 2004/2005 г. в него се обучават общо 72 докторанти: 47 редовни, 15 задочни и 10 докторанти на самостоятелна подготовка.
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Технически университет Габрово, Габрово, ул. "Хаджи Димитър" 4, 066 / 827777
Изпрати запитване до Технически университет Габрово
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма Технически университет Габрово само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от Технически университет Габрово.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до Технически университет Габрово ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: Технически университет Габрово