Димитровград е град, разположен в Южна България. Той се намира в Област Хасково и е в близост до град Хасково (на 16 км). Градът е втори по големина в областта след Хасково и е административен център на община Димитровград. Разположен е в Тракийската низина по поречието на река Марица
Димитровград е град, разположен в Южна България. Той се намира в Област Хасково и е в близост до град Хасково (на 16 км). Градът е втори по големина в областта след Хасково и е административен център на община Димитровград. Разположен е в Тракийската низина по поречието на река Марица
Исторически музей
В експозиционните зали на днешния музей няма да видите археологически разкопки, не блестят златни съкровища и нумизматични ценности, но чрез експонатите по-най безспорен начин се разказва историята на бригадирското движение и развитието на Димитровградска община – времето, “когато се наливаха основите”.
Музеят в Димитровград е създаден през 1951 г. с постановление на Министерския съвет като Музей на социалистическото строителство. Задачата му е да покаже изграждането и развитието на новия град.
Първата постоянна експозиция е открита през 1954 г. Тя отразява обществено-икономическия, духовен и културен живот на Димитровград. Това е първият музей от такъв тип в България и дълго време е модел за изграждането на отдели и музеи, отразяващи най-новата история.
От 1963 г., с протоколно решение от 30 март на Окръжния комитет на БКП-Хасково, музеят е с ново име - “Окръжен музей на социалистическото строителство” и има за задача да отрази най-новата история на тогавашния Хасковски окръг - общественополитически живот, промишленост, селскостопанство, здравеопазване, просвета, култура, спорт. На 14 април 1973 година е открита и неговата нова експозиция, в която най-голямата и основна тема е изграждането на Димитровград.
На 26.12. 1983 г. след решение на Председателството на Комитета за култура се променя “Окръжен музей на социалистическото строителство в “Музей на младежкото бригадирско движение в България“. След усилена събирателска, научно-изследователска и експозиционна дейност, на 2 септември 1987 г. е открита експозицията, която има две основни теми:
Младежко бригадирско движение в България 1946 -1986 г.
Димитровград –възникване и строителство на града, обществено-икономическо развитие, международни отношения и култура.
След 1989 г. музеят разширява сферата на своята изследователска и събирателска работа.
След решение на Общински съвет - Димитровград, Колегиумът на Министерството на културата на 14.04. 1998 г., на основание чл.25 и 27 от Правилника за устройството и дейността на държавните и общински музеи в Република България дава съгласие за преименуване на Музея на бригадирското движение в България-Димитровград в Исторически музей-Димитровград, като се обособяват два отдела: “Нова и най-нова история” и “Етнография”.
През годините на своето съществуване Историческият музей в Димитровград се обогатява и развива с единствена цел-да събира,опазва и съхранява вещи и документи от материалния и духовен живот на страната ни, и в частност на населението на Димитровград и общината през различните етапи на развитие
Дом-музей „Пеньо Пенев“
Дом-музей “П. Пенев” е културно-информационен институт .
За начало на неговото създаване може да се приеме 1964 г., когато вследствие Решение на Пленума на ГК на БКП –Димитровград от 25 юни 1963 г., към Музея на социалистическото строителство в Димитровград се открива изложба „Пеньо Пенев”, която през май 1969 г. прераства в постоянна експозиция. От 1970 г. експозицията е преместена на бул. „Д.Благоев” №9 в жилището, където е живял поетът.
Сградата, в която се помещава музеят, е общинска собственост. По административен статут музеят е общински . Към настоящия момент Дом-музей “П. Пенев”съхранява в своя основен фонд около 1200 музейни единици, 300 от които първична информация /оригинали и ръкописи/ и около 150 единици в научно-спомагателен фонд..Сред по-интересните музейни експонати са оригиналите на най-голямото /като размер/ писмо в българската, а може би и в световната епистоларна традиция, голяма част от предсмъртните писма на поета, ръкописи на негови произведения и бележници със записки, портрет на Пеньо Пенев нарисуван от сина му - художника Владимир Пенев - и лични вещи.
Освен специфичните музейни дейности-събирателска и популяризаторска-се провежда и културно-масова дейност /изложби, конкурси, литературни срещи,поклонения , дискусии, научни конференции, спектакли, чествания на годишнини и т.н./. По инициатива на музейните работници музеят разполага и със собствени издания/стихосбирки , брошури, сборници, юбилейни вестници,документални филми и записи / като рекламни материали.
Музеят е съорганизатор на Димитровградски дни на поезията “П. Пенев”,които се провеждат през година /на всяка четна година/ от 1970г. насам без прекъсване. Тогава се връчва и Националната литературна награда „Пеньо Пенев”, която се присъжда за високи творчески постижения в поезията.
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма 73. ДИМИТРОВГРАД само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от 73. ДИМИТРОВГРАД.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до 73. ДИМИТРОВГРАД ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: 73. ДИМИТРОВГРАД