66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта
Музеят на физическата култура и спорта показва историята на българския спорт и върховите постижения на родните ни спортисти. Тук са изложени над 500 експоната, фотоси и факсимилета. Сред експонатите са копие на първия български велосипед, лични вещи и награди на наши видни спортисти,
София е столицата и най-големият град в България. Тя е 12-ят по големина град в Европейския съюз.
Тя е основен административен, индустриален, транспортен, културен и университетски център на страната, като в нея е съсредоточено 1/6 от промишленото производство на България.
Музей на историята на физическата култура и спорта
Музеят на физическата култура и спорта се намира в специално пригодена зала в Националния стадион Васил Левски.
Музеят на спорта е създаден с Решение на Бюрото на ВКФС (Върховен комитет за физическо възпитание и спорт) и с Писмо на Министерство на културата от 26 април 1956 г.
На 1 септември 1959 г. Бюрото на БСФС (Български съюз за физическа възпитание и спорт – структура след Върховния комитет) взема Решение № 30 с Протокол № 1 “Откриване на Музей на физическата култура и спорта”, а първата музейна експозиция е открита на 30 март 1962 г. като първоначално се помещава в Спортната палата.
От 1956 до 1967 г. е период на организационно изграждане на Музея и търсенето на специфичното му място в Системата за физическо възпитание и спорт.
От 1968 до 1980 г. се поставя началото на фактическото изграждане. Екипът на музея издирва, събира, подготвя за съхранение експонати и материали, свързани с националната история на физическото възпитание и спортовете.
От 1981 до настоящия момент Музеят на физическата култура и спорта заема своето място в спортната ни история с многобройни експонати и изложби и разкрива богати фондове от спортната ни слава.
Поради реконструкцията на Националния стадион Васил Левски за кратко време експозицията не бе отворена за посетители.
Официалното откриване на обновения Музей на спорта е на 27 август 2003 г. Сред гостите на церемонията са министър-председателят Симеон Сакскобургготски и Генералният Секретар на ЮНЕСКО г-н Коичиро Мацура. Министър Васил Иванов - Лучано удостоява г-н Мацура със Златен знак с лента на Министерството на младежта и спорта.
Музеят на физическата култура и спорта е под № 66 в списъка на 100-те национални исторически обекта.
Експозиция
Традиции и част от успехите на българския спорт
История на българския спорт
Фондовете на музея са придобити чрез дарения от известни български спортисти, състезатели и спортни деятели. Дарители са известни спортни дейци от близкото минало и настояще: Крум Лекарски, Надежда Лекарска, ген. Владимир Стойчев, бегача Григорий Педан, известни спортисти като Йорданка Благоева, Диана Йоргова, Здравка Йорданова и Светла Оцетова, Весела Лечева и много други.
Дарител е и Христо Стоичков, който предоставя своя спортна фланелка на музейната експозиция, на която всички, особено децата, се радват много, тъй като Стоичков е смятан за най-големият футболист на България за всички времена.
Едно от последните дарения, което музеят е получил е от големия български волейболист Тодор Симов, име-легенда от края на 40-те и началото на 50 – те години на миналия век. Той предоставя на музея програми, медали и отличия от период, когато българският волейбол постига първите си международни успехи на международната спортна сцена.
Над 500 експоната, фотоси и факсимилета представят първите спортни обединения – туристически дружества, клубове и организации. Сред ценните вещи на изложбата са копие на първия български велосипед, лични вещи и награди на нашите големи борци Дан Колов и Никола Петров. Посетителите могат да видят фехтовален костюм на български олимпиец от Амстердам 1928 г., както и други състезателни екипи, множество купи и колекция от завоювани от българските спортисти медали.
Една стара снимка е особено скъпа. Оригиналният фотос е от 1894 г. и на него се виждат швейцарските учители по гимнастика, пристигнали в България по покана на тогавашния министър на просвещението и разпределени в големите гимназии в страната. Тези учители на практика поставят началото на модерния спорт в страната.
66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта - отрасли:
Мнения за 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта
The company has no review.
Напиши мнение за 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта, София, Празен
Изпрати запитване до 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: 66. СОФИЯ - Музей на историята на физическата култура и спорта