Дирекция Национален парк Централен Балкан  itemprop=

Дирекция Национален парк Централен Балкан

Национален парк Централен Балкан е разположен в сърцето на България, в централните и най-високи части на Стара планина. Тук се опазват саморегулиращи се екосистеми, притежаващи изключително биологично разнообразие, съобщества и местообитания на редки и застрашени видове, исторически
Габрово, ул. Бодра смяна № 3





Национален парк Централен Балкан е разположен в сърцето на България, в централните и най-високи части на Стара планина. Тук се опазват саморегулиращи се екосистеми, притежаващи изключително биологично разнообразие, съобщества и местообитания на редки и застрашени видове, исторически паметници със световно значение за науката и културата. Една от основните функции на  национален парк "Централен Балкан" е да осигури устойчиво ползване на парковите ресурси, непротиворечащо на опазването на природната среда. В административно отношение са регламентирани услугите и ползванията в парка, така че да са спазени правата на потребителите на блага и да не се превишава прагът на използваемост на ресурсите. Стремежът е да се насърчи устойчивото и природосъобразно развитие на местните традиции и поминък. Паркът включва части от териториите на 5 административни области Ловешка, Габровска, Старозагорска, Пловдивска Софийска. Площта му попада в пределите на 9 общини и в 31 землища на населени места: Община Тетевен, землища - с. Дивчовото и с. Рибарица; Община Троян, землища - с. Чифлик, с. Бели Осъм, с. Балканец, с. Черни Осъм; Община Априлци, землище гр. Априлци; Община Севлиево, землища - с. Кръвеник и с. Стоките; Община Павел баня, землища - с. Манолово, с. Тъжа, с. Асен, с. Скобелево, с. Габарево, с. Търничени, с. Горно Съхране, гр. Павел баня; Община Карлово, землища - гр. Калофер, с. Васил Левски, гр. Карлово, кв. Сушица, с. Иганово, с. Певците, с. Кърнаре, с. Хр. Даново, с. Розино, гр. Клисура; Община Антон – землище с. Антон; Община Пирдоп – землище гр. Пирдоп; Община Сопот – землище гр. Сопот и с. Анево.               Източната граница на Парка минава по източните и североизточни склонове на Мазалатския масив, като в по-голямата си част следва течението на река Габровница, северно от с. Скобелево. Западната граница е по линията на река Михаля – връх Михаля – седловината Косишки превал – връх Косица – местност Бобча. Северната и южната граница са силно начленени и нагънати и имат голям височинен диапазон на разполагане – от 500 м надморска височина при Карлово и Кърнаре, до 1525 м надморска височина при Троянския проход. От север границата следва линията връх Голям Климаш– Троянски проход – Русалийски проход – местност Корита. От юг преминава по хоризонталите на нископланинския и среднопланинския пояс, като на места слиза почти до границите на населените места – Тъжа и Карлово, a на запад достига на около 3 км северно от Кърнаре, Розино, Клисура и Антон.  

Дирекция Национален парк Централен Балкан - отрасли:


Администрация, Общини, Административни Структури,

Мнения за Дирекция Национален парк Централен Балкан


The company has no review.

Напиши мнение за Дирекция Национален парк Централен Балкан


Поставете отметката.
Съгласен съм | Условия за писане на мнения

Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.

Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.