Искър е град в Северна България, намира се в Плевенска област и е в близост до градовете Плевен и Долни Дъбник. Старото му име е Пелово. Градът е административен център на Община Искър. Градът се намира на 1500m от р. Искър , на 32 км от Плевен, на 18 км от Кнежа и на 5 км от съседното с.
Искър е град в Северна България, намира се в Плевенска област и е в близост до градовете Плевен и Долни Дъбник. Старото му име е Пелово. Градът е административен център на Община Искър.
Градът се намира на 1500m от р. Искър , на 32 км от Плевен, на 18 км от Кнежа и на 5 км от съседното с. Писарово.
Географска характеристика на територията на общината
Община Искър се намира в западната част на регион Плевен. Територията и е разположена в централна та част на Дунавската хълмиста равнина по двата бряга по поречието на река Искър Тя има важно кръстопътно и транспортно положение. През територията и в посока запад- изток преминава първокласен шосеен път, нойто е с международно значение, тъй като това е най-пряката връзка за чуждестранните туристи от средна на западна Европа нъп Черноморските курортни комплекси.
Като администрация териториална единица община Искър съществува от 1978 година с обща площ 239 кв.км, което е 6% от територията га регион. На север общината граничи с община Долни Митрополия, на юг с община Червен Бряг, на изток с община Долни Дъбник и на запад с Кнежа. Тук са се оформели двете основни релефни форми - низините и хълмистите равнини, по десния бряг на река Искър се срещат пресечени тереги и свлачища.
Равинно хълмистият характер в съчетание с умерено континенталният климат и предимно черноземните почви са много добра предпоставка за развитие на селското стопанство.
Общината има 243 899 дка поземлен фонд, в т.ч. 171 000 дка обработваема земя. Горският фондв община Искър е 18 458 дка. Насажденията са преди всичко малки комплекси гора разпръснати между работните земи в землищата на населените места. Съставът на горските насаждения е твърде разнообразен - преобладаващи са евро-американската топола и акацията. По поречието на река Искър има върбови насаждения.
По малки площи са заети от мъждрян, благун, цел и дъб.
Горският фонд, разгледан от страна на заетите земи представлява предимно не обработваеми земи 89,5% от него са гори и полезащитни пояси, 9,2% пасища.
Водните ресурси включват: река Искър, притокът и р. Писаровска и два язовира край гр. Искър и с. Староселци.
Подземните богатства са представени от нефт, експлоатиран в с. Долни Луковит и кариерни материални - варовици, пясък и чакъл.
Административно териториална и социално-икономическа характеристика
Населението на община Искър е 8731 жители /по данни на служба ГРАО към 2004.
По кмества са разпределени като следва:
Гр. Искър - 4059 жители;
С. Долни Луковит - 2251 жители;
С. Староселци - 1058 жители;
С. Писарово - 1363 жители;
През последните години населението е с отрицателен естествег прираст. Процентът на безработницата варира от 48 до 60% причините са неработещата икономика и забавянето на поземлената реформа.
Основен структуроопределящ отрасъл е селското стопанство. Промишленосста на територията на общината е слабо развита. Преаставена е главно от "Пелтина" ООД предприятие за производство на консерви; цех на фирма "Балмарго" - за трикотаж, "Пелмаш" АД гр. Искър в ликвидация от април 2004 г. И др.
Турисмът не е развит в общината.
Община Искър включва общински център - гр. Иснър и три кметства. Местните ограни на самоуправление, имащи отношение към управлението на отпадъците са струкурирани в съответствие със Закона за местното самоуправление и местната администрация и се представляват от Общинския съвет, Кмета на общината и кметове га кметства.
Общината разцита на субсидии от републинанският бюждет и на собствени приходи, които са недостатъчни и съставляват около 30% от общински бюждет.
История
Територията и околностите на днешната община Искър са били обитавани още от дълбока древност заради благоприятното географско положение и близостта на реката. Първите сведения за човешко присъствие в този район датират от ІV-ІІІ хилядолетие пр.н.е., но по- определени сведения има от епохата на римското владичество. На километър и половина северно от града се намират следи от старото римско селище Калето, където са намерени късноримски монети от ІV-V век, съдове за бита, украшения. Селището е имало връзка с големия римски град Улпия-Ескус, за което свидетелства римският път, водещ до него.
Здравейте,
бих искала да изкажа възхищението си от качеството на обслужване, вежливостта и любезното отношение на служителите, работещи в информационния център. Рядко срещана загриженост и отношение към клиента.
Напиши мнение за Общинска администрация Искър
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Общинска администрация Искър, Искър, ул. "Г.Димитров" №38, 06516/2196
Изпрати запитване до Общинска администрация Искър
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма Общинска администрация Искър само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от Общинска администрация Искър.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до Общинска администрация Искър ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: Общинска администрация Искър