Община Лесичово е една от младите общини в страната. Създадена е на 10 септември 1983 г. Разположена е в Северозападната част на Пазарджишка област,като цялата територия на общината в посока запад-изток се пресича от АМ"Тракия". Общата площ,която заема община Лесичово е 211,9 кв.км. От
Община Лесичово е една от младите общини в страната. Създадена е на 10 септември 1983 г. Разположена е в Северозападната част на Пазарджишка област,като цялата територия на общината в посока запад-изток се пресича от АМ"Тракия".
Общата площ,която заема община Лесичово е 211,9 кв.км. От тях 5 кв.км. са заети от населени места,137 кв.км.са селскостопански земи и 70 кв.км. са горски фонд.
В границите на общината,заедно с нейния център,попадат общо седем села:Лесичово, Калугерово, Церово, Боримечково, Динката, Памидово и Щърково, в които живеят около 6500 души.
Територията на община Лесичово обхваща на север и запад части от Ихтиманска и Същинска Средна гора, а на юг и югоизток-северните разклонения на Горнотракийската низина.Най-високата точка е връх "Бенковски"/1186 м./,а най-ниските места са с надморска височина 300 м. Главната водна артерия,протичаща през територията на община Лесичово,е река Тополница. Бента на реката до с.Лесичово,се използва като водосбор на водите от язовир"Белмекен",които чрез канала Момина Клисура-Лесичово-Стряма се подават към язовир"Пясъчник". Изградените шест микроязовира и развитата канална мрежа създават добри възможности за напояване и развитие на интензивно земеделие.
Община Лесичово е типична селска община. Във всички етапи на развитие селското стопанство е заемало водещо място в общинската икономика,осигурявало е основната част от доходите на населението и най-голяма заетост на трудоспособното население.
Благоприятният климат, плодородните почви, наличието на естествени водоизточници, традициите и опита на местното население, както и стратегическото местоположение спрямо най-големите консумативни центрове София и Пловдив дават възможност за производство на почти всички растениевъдни култури,отглеждани в България.
Известни в цялата страна и на световните пазари са Калугеровското червено вино, Маврудовото вино от с.Памидово, черешите на с.Церово.
ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ И ПАМЕТНИЦИ НА КУЛТУРАТА
Малка по територия, но с богато културно-историческо наследство е община Лесичово. През различните исторически епохи тук са живели траки, римляни, византийци, славяни, турци, арменци и евреи.
Времето и годините са унищожили по-голяма част от културата на тези народи, но въпреки това на територията на общината има останки от праисторически селищни могили, тракийски селища и надгробни могили.
Тук са открити археологически находки с висока културно-историческа стойност-съкровище от златни накити и сребърни монети, тракийска колесница и златни съдове. Забележителни старини са останките от Великия Траян друм, Римската пътна станция край с.Калугерово, средновековните крепости край селата Лесичово, Церово и Боримечково, османските каменни мостове край Динката и Щърково, римския мост край с.Лесичово и др.
На територията на община Лесичово се намират прочутия Калугеровски манастир с възможности за преспиване, Бенковска поляна-свързана с най-масовото участие на българското население в Априлското въстание от 1876 г. и др.
В този непокорен и свободолюбив край са родени безстрашният хайдутски войвода Бейко Гащанов от с.Калугерово, прославилият се с безпримерния си героизъм Кочо Честименски от с.Динката, смелите предводители на Априлското въстание от 1876 г. Гене Телийски от с.Церово, Теофил Бейков от с.Калугерово, Георги Начев-Даскала от с.Лесичово, прочутата оперна певица Елена Николай и др.
Този край има вековни традиции в земеделието, скотовъдството, винопроизводството, занаятите, самобитната народна култура. Състави за народен фолклор, кукерски състави, певчески и танцови групи разнасят славата на общината и печелят множество награди от авторитетни прегледи и фестивали.
Ненарушената природна среда, разнообразния ландшафт,автентичната етнография и фолклор,а така също и стратегическото местоположение спрямо София, Пловдив, Пазарджик са условията, благоприятстващи развитието на община Лесичово.
В планинската част на общината и по поречието на река Тополница съществуват прекрасни възможности за краткотраен отдих, селски туризъм, спортен риболов, ловен и познавателен туризъм.
И днес с духа на древни традиции,съхранила забележителни исторически паметници и уникална природа Община Лесичово търси своя облик в 21-ви век.
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Изпрати запитване до Общинска администрация Лесичово
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма Общинска администрация Лесичово само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от Общинска администрация Лесичово.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до Общинска администрация Лесичово ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: Общинска администрация Лесичово