Община Любимец се намира в източната част на Хасковска област. Заема територия от 335 кв.км и се нарежда на шесто място в областта по този показател. На изток граничи с община Свиленград и Република Гърция, на юг — с община Ивайловград и на запад — с общините Маджарово и Харманли.
Община Любимец се намира в Южна България и е една от съставните общини на Област Хасково.
Любимец е град в Южна България. Той се намира в Област Хасково и е в близост до градовете Харманли и Свиленград. Градът е административен център на община Любимец. Старото му име е Хабибчево.
Община Любимец се намира в източната част на Хасковска област. Заема територия от 335 кв.км и се нарежда на шесто място в областта по този показател. На изток граничи с община Свиленград и Република Гърция, на юг — с община Ивайловград и на запад — с общините Маджарово и Харманли. Населението на общината наброява 11 880 души. Средната географска гъстота е 32 д/кв.км при 54 д/кв.км за областта и 75 д/кв.км за страната. По този показател общината се нарежда на седмо място.
Община Любимец има изключително добро транспортно-географско положение. През землището на общината и през самия град Любимец преминават международния път Е-80, който свързва Западна и Централна Европа през София, Пловдив, Хасково, Любимец и Свиленград с Истанбул, Близкия Изток, Азия и Северна Африка. Край Любимец ще премине и автомагистрала „Марица“, която има същото направление както Е-80. Освен шосейният коридор от тук преминава и ж.п. линията от Западна и Централна Европа през София — Пловдив — Димитровград — Любимец за Свиленград, Истанбул и Близкия Изток. Електрифицирането на участъка Пловдив — Свиленград ще подобри ж.п.-транспорта на територията на община Любимец.
История
Първите селища в околностите на Любимец датират от 6000 години преди новата ера. През тракийско време — третото, второто и първото хилядотие преди новата ера, този край постига възход, който го поставя на едно ниво със Средиземноморската култура. По това време районът е обитаван от тракийското племе одриси, запазило най-дълго етнически облик, създало държавна организация и висока материална и духовна култура.
В Средновековието този край също живее интензивен и културен живот, следите от който са намерени край някои селища. Петстотинте години на османско робство са период на пълен застой. Селищата западат, културният живот секва. Някъде в началото на тези столетия е основано и селището, което днес е град Любимец. Той е включен в пределите на България след Съединението.
На 29 април 1948 г. въоръжен отряд, включващ войници от граничния участък — Свиленград, милиционери от преносима рота, намираща се в град Свиленград за подсилване на граничната охрана, милиционери от Околийското управление на милицията в Свиленград и 2 оперативни работници от Държавна сигурност, е направил засада в местността Кандамуновия кладенец в землището на село Сива река. Там е заловена група от двайсетина човека, сред които и 12-годишни деца — ученици от местната гимназия. Групата предварително е организирана от провокатори на Държавна сигурност и всички бегълци са разстреляни за назидание на населението — да се спрат бягствата в съседна Гърция. Гробовете на убитите не са известни.
Река Марица разделя община Любимец на две равни части. Административният център град Любимец е разположен на западния бряг на реката. Разстоянието от него до границата с Република Гърция е 9 км, а с Република Турция – 45 км. Територията на общината е 344 917 дка, от която 59% са земеделска земя. Обхваща 10 населени места – град Любимец и 9 села.
Климатичните условия са подходящи за развитието на растениевъдството, лозарството и винопроизводството.
На територията на община Любимец се намира част от Ивайловградския язовир. Местността край язовира е много красива и природата е запазена. Тук има условия за практикуване на различни водни спортове, като регати, риболов, гребни спортове.
Култура и изкуство
В община Любимец има осем читалища в гр. Любимец и селата Малко Градище, Вълче поле, Оряхово, Лозен, Белица, Йерусалимово и Георги Добрево. Читалище "Братолюбие" гр. Любимец има над 115 години история. От своето основаване до сега то е истински просветен, духовен и културен център за жителите на гр. Любимец.
Едно от основните направления във вековната история на читалището е развитието на художествената самодейност. Един от първите самодейни колективи, които започват своята дейност, непосредствено след основаването на читалището, с театралният колектив.
В читалище "Братолюбис" работят детски школи за характерни танци, школа по пиано, детска певческа група "Детелина", детска студия за театрална самодейност и група за изучаване и популяризиране на стари градски песни. В продължение на две десетилетия тук функционира школа за народни танци, като главно внимание е насочено към изучаването и представянето на танцовото народно изкуство от района на Странджа-Сакар и Източна Тракия.
Съществено направление в работата на читалище "Братолюбие" в неговата най-нова история е краеведческата дейност, съхранение и популяризиране на местния фолклор, на народните традиции и обичаи в района. В тази връзка заслужава внимание фактът, че в периода 1932 1939 г. член на читалищното настоятелство -Б. Бонев, издава един от първите в региона вестници в. "Правда". С активното съдействие и участие на читалището два пъти е издавана книгата "Любимец", под печат са книгите за историята на банковото дело в Любимец и историята на читалище "Братолюбие". В сградата на читалището функционира богата етнографска сбирка. Огромен.е приносът на читалище "Братолюбие" за проучването, съхраняването и популяризирането на песенното народно творчество в общината, на народните обичаи и обряди. По проект на читалището, одобрен от Национален фонд "Култура", на 24 и 25. VIII. 2001 1 .се провежда Първият регионален събор "Народното творчество на Сакар от миналото към бъдещето”.
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Изпрати запитване до Общинска администрация Любимец
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма Общинска администрация Любимец само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от Общинска администрация Любимец.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до Общинска администрация Любимец ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: Общинска администрация Любимец