Областна администрация Хасково  itemprop=

Областна администрация Хасково

Хасковска област е разположена в източната част на Централна Южна България. Тя граничи с областите Пловдив, Стара Загора, Ямбол и Кърджали. В югоизточната си част региона граничи с Гърция и Турция. През региона преминават ЖП линията София - Истанбул и магистрала "Тракия.
Хасковска област е разположена в източната част на Централна Южна България. Тя граничи с областите Пловдив, Стара Загора, Ямбол и Кърджали. В югоизточната си част региона граничи с Гърция и Турция. През региона преминават ЖП линията София - Истанбул и магистрала "Тракия. Територията на Хасковска област обхваща Югозападните хребети на Сакар планина и в северните части на Източните Родопи. Реките, които текат в областта, са Марица, Арда и Съзлийка. Има топли минерални извори и балнеологичните курорти в районите на Хасковски Минерални бани и Меричлери, в Симеоновград и село Долно Ботево. Областта предлага добри условия за развитие на културен, селски и еко-туризъм. Основният поминък на населението от селските региони е отглеждането на тютюн а като цяло в областта е развита химическата, текстилната и трикотажната промишленост. Регионът е бил обитаван от древни времена. По долината на р. Марица са открити следи от човешка дейност датиращи от неолита и бронзовата епоха. Има открити много стари съоръжения, гробници, култови светилища и долмени в региона на Сакар планина и Източните Родопи. Над 100 тракийски могили са разкопани в района край с. Мезек (от 4-ти век пр. н. е.), Александрово, край Симеоновград, в землището на с. Маджарово, Татарево, Вълче поле, Войводово, Горски Извор. По римско време от тук е минавал пътя, свързващ Европа и Мала Азия. В 7-ми век областта е бил населена от славяни а в началото на 9-ти век е присъединена към територията на българската държава. Средновековната култура е отразена и в скалните църкви, кули и храмове открити в региона. В 18-19-ти век в околностите на с. Узунджово се е провеждал най-големият на Балканите панаир. Това е било основна врата за пренос на индустриални стоки от Западна и Централна Европа до Мала Азия, както и място за търговия на едро със селскостопански продукти, розово масло, кожа и продукти, изработени от местни майстори. След Освобождението на България, по силата на разпоредбите на Берлинския договор от 1878 г. , земите на днешна Хасковска област остават под турско владение като част от тях са върнати на България през 1885 г. а останалата през 1913. Площ на област Хасково: 5538km2 Население област Хасково: 277478 Брой градове в област Хасково: 10 Брой села в област Хасково: 251

Областна администрация Хасково - отрасли:


Областна Администрация,

Мнения за Областна администрация Хасково


The company has no review.

Напиши мнение за Областна администрация Хасково


Поставете отметката.
Съгласен съм | Условия за писане на мнения

Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.

Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.

ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.