Институтът "Образцов чифлик", край град Русе, е най-старото огнище на замеделската култура и просвета в България. Неговата история започва след Освобождението на България, когато с Указ № 374 от 13.12.1879 г. е отворено първото практическо земеделско училище, което през 1883 г. е преобразувано в средно, с тригодишен курс на обучение.
През 1887 г. в уреденото към училището опитно поле е създадена първата ботаническа градина, наречена "Сортимент", в която се изпитват редица нови земеделски култури. Ръководството на опитното поле се възлага на Константин Малков, един от най-видните представители на агрономическата мисъл в България, смятан за баща на опитното дело у нас.
През 1897 г. се заражда идеята за създаване на земеделски опитни учреждения в България, по подобие на тези в Европа, които са се намирали вече в пълен разцвет. Пръв поставя този въпрос чрез печата Константин Малков. Тази идея бива реализирана със създаването на три земеделски опитни станции в страната - Садово, Образцов чифлик и Плевен.
В "Образцов чифлик" Земеделската опитна станция (ЗОС) се създава на 09.03.1905 г., въз основа на изградено със съвременен облик за времето си изпитателно (опитно) поле и натрупан опит от учителите агрономи В своето развитие станцията е завоювала завидни постижения в областта на селекцията и агротехниката и е придобила голяма известност у нас и в чужбина. Наред с прецизната научно-изследователска и учебна работа, тук се извършва и огромна публицистична дейност. ЗОС "Образцов чифлик" има свое списание "Ново земеделие", което по-късно се преименува в "Селскостопански преглед", собствена печатна база, в която се издават първите хвъркати листи, учебници, брошури, учебни помагала и други материали.
СЕЛЕКЦИЯ НА ПОЛСКИТЕ КУЛТУРИ И ЛОЗАТА
Създаване на нови високопродуктивни сортове от следните култури: пшеница, овес, царевица, фасул, люцерна и лоза. Сортоподдържане и семепроизводство на високи категории автентични семена от сертифицираните сортове. Сортоподдържане и производство на сертифициран лозов посадъчен материал.
СЕЛЕКЦИЯ НА ПШЕНИЦА
При селекция на пшеницата се работи по метода на между сортовата хибридизация. Създаване на нови високодобивни, сухоустойчиви сортове обикновена мека пшеница с високо качество на зърното.
СЕЛЕКЦИЯ НА ОВЕС
Създаване на нови сортове обикновен и голозърнест тип зимуващ и пролетен овес, съчетаващи висок продуктивен потенциал, високо качество на зърното и устойчивост на биотичен и абиотичен стрес. За осъществяване на тази задача селекционната работа се води в три основни направления:
селекция на сортове пролетен овес за фуражно зърно и зелена маса
селекция на сортове зимуващ овес за фуражно зърно и зелена маса
селекция на сортове овес, подходящи за производство на детски и диетични храни
СЕЛЕКЦИЯ НА ФАСУЛ
Създаване на раноцъфтящи и ранозрели сортове с по-къс вегетационен период, по-едрозърнести, с по-високо съдържание на протеин, добра адаптивност, широка екологична пластичност и толерантност на стресови фактори.
СЕЛЕКЦИЯ НА ЦАРЕВИЦА
Създаване на хибриди царевица за зърно, екологически пластични, сухоустойчиви, с висока продуктивност.
Селекционно-подобрителната работа се извежда чрез:
инцухт
вътревидова хибридизация
сортоподдържане на самоопрашените линии
СЕЛЕКЦИЯ НА ЛЮЦЕРНА
Създаване на сортове люцерна с висока продуктивност, подобрено качество и дълготрайност.
Селекционно-подобрителната работа се извежда в 3 направления:
самоопрашване, хибридизация и поликрос на трилистни сортове люцерна.
самоопрашване и отбор на многолистни генплазми люцерна.
проучване и отбор на люцернови генплазми устойчиви на икономически важни за страната болести и неприятели
СЕЛЕКЦИЯ НА ЛОЗА
Създаване висококачествени винени и семенни и безсеменни десертни сортове лоза, пластични към условията на околната среда и подходящи за развитие на устойчиво и екологично лозарство, чрез развиване на селекционния процес на съвременно научно-методично ниво и използване на разнородна генетична плазма.
Прилагани селекционни методи:
индивидуален клонов отбор върху популации от десертни и винени сортове лози и размножаване на най-перспективните клонове
вътревидова и междувидова хибридизация между нови сортове и хибриди, като се използва нова и разнородна генетична плазма, носител на устойчивост, с цел създаване на екологически издържани сортове с висока пластичност
самоопрашване (инбридинг) между сортове и хибриди, с цел селекциониране на нови сортове с ценни рецесивни признаци (безсеменност, пластичност, устойчивост на болести и др.)
Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик - отрасли:
Мнения за Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик
The company has no review.
Напиши мнение за Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик
Уважаеми клиенти когато публикувате мнение Ви молим да запазите добрия тон на общуване и да се придържате и излагате фактите които касаят и описват конкретния случай. Всякакви коментари и обидни квалификации по адрес на хората или фирмите за които пишете и са в разрез с добрия тон на общуване ще бъдат премахвани.
Коментарите може да бъдат изтрити от модераторите, ако съдържат обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ПРАВО НА ОТГОВОР - На всяка фирма, към която се отнася конкретният коментар или мнение, се дава правото на отговор.
Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик, Русе, ул."Иван Иванов" 1, 082 820 801, 082 820 804
Изпрати запитване до Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик
Полетата означени с * са задължителни!
Скъпи клиенти и гости на BUSINESS.bg, моля изпращайте запитвания под формата на електронни писма до фирма Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик само и във връзка с услугите или продуктите, предлагани от Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик.
Изпратени от Вас рекламни или други съобщения относно предлагани от Вас или трето лице стоки или услуги до Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик ще се считат за непоискани търговски съобщения. Изпращането на такива съобщения е забранено от закона и представлява нарушение на българското законодателство както и на Условията за ползване на BUSINESS.bg.
Съобщи за неточност в информацията за: Институт по земеделие и семезнание Образцов чифлик