Ръководство за избор на плат при покупката на дивани
![Ръководство за избор на плат при покупката на дивани Ръководство за избор на плат при покупката на дивани](https://www.business.bg/site_files/d-artimg/110/02.jpg)
Тапицираните мебели винаги са били актуални, но сякаш в последните години има истински бум в използването на платове в дизайна на обзавеждането и специално при мебелите, като освен дивани, столове и други традиционно тапицирани мебели, се наблюдава използването на тапицерии и при мебели, които до сега бяха свързвани с „твърди повърхности“, като гардероби и нощни шкафчета например.
Този бум в голяма степен се дължи на огромното предлагане и насищане на пазара на мебели и търсенето на нови и различни дизайнерски решения, но е възможен благодарение на индустрията, която създава все по-качествени платове, които са по-издръжливи, по-здрави и разнообразни като десени и структура.
Специално внимание на физико-механичните свойства на платовете трябва да се обърне при избора на дамаска за тежко натоварени мебели, на които се седи, като дивани и столове. Що се отнася до избора на плат за мебели, като тапицирани легла например, в този случай основното натоварване се поема от матрака и изискванията към използвания плат не са толкова големи.
Когато сте избрали вашия модел диван и е време да изберете дамаската за него, е желателно да помолите продавача да ви покаже производствените карти на платовете, защото освен външният вид на плата, като цвят, текстура, усещане на допир, има и няколко важни физически характеристики на плата, с които е хубаво да се съобразите. Обикновено тази информация е прикачена към картелите с дамаски, които производителите на платове предоставят на и търговците на мека мебел. Често такава информация има и на етикетите на гърба на всеки плат. Дори търговецът да не може да ви предостави тази информация, тя може да бъде намерена лесно в интернет, стига да знаете производителя и търговското наименование на дамаската.
Кои параметри на платовете можете да намерите в производствените карти:
- тегло (на кв.м.) в общи линии, колкото е по-високо, толкова по-скъпа и качествена е дамаската, но не е задължително условие
- материалът от който е изработен плата. Това могат да бъдат естествени материали, като памук, лен, вълна или на базата на синтетични материали като полиестер, акрил, найлон (полиамид), вискоза, която не е чисто синтетичен материал. Често има и платове, които се произвеждат от комбинация между два материал, често с естествен и синтетичен. произход. Силно препоръчителни са платовете на основата на полиестер, които са здрави, издръжливи на замърсяване и се почистват лесно.
- вид плат, според техниката на производство. Могат да бъдат тъкани (муселин, лен, деним, сатен, жакард, шенил), плетени (жарсе), нетъкани (филц, синтетика), влакнести (кадифе, корд) и ламинирани (PU и PVC изкуствена кожа, микрофибър, криптон). В общи линии техниката на производство е свързана с вида на материала.
- якост на опън, като нива по-големи от 400 единици се смятат за добри, а тези над 600 единици се смятат за много добри
- устойчивост на протъркване, нива над 35000 единици се приемат за много подходящи за използване при дивани, като има дамаски, които стигат до 100000 единици и нагоре. Тук единиците показват колко цикъла на търкане в лабораторни условия са направени преди плата да се повреди
- устойчивост на скъсване. Тук се измерва якостта, която има плата при вече нарушена структура, колко издръжлив е на опън, преди скъсаната част да се увеличи. Стойности по-големи от 40 са отлични.
- устойчивост на приплъзване на шева. Този показател показва колко добре плата издържа при напрежението в шевовете, като измерването става с натоварване от 67N и се измерва изместването на шева. Тук стойности под 4 мм са много добри за използване при дивани, но има и такива със стойности под 2 мм, които са по-скоро предназначени за платове използвани в седални мебели за обществени помещения.
- устойчивост на пилинг (тъй нареченото образуване на топченца по повърхността на плата). Стойности по-големи от 4 са много добри.
- устойчивост на цвета на въздействието на слънчева светлина (UV лъчение) или така нареченото избледняване на цвета. Как плата запазва яркостта и интензивността на цвета си. Единици над 6 са много добри, но и такива над 4 са подходящи за дивани.
- не на последно място в производствената карта на плата, можете да намерите информация как да поддържате плата на вашия диван. Тук е описано дали може и как да се пере, с какви препарати може да се почиства, може ли да се глади и т.н.
Освен от горепосочените параметри, можете да се поинтересувате дали плата е устойчив на замърсявания и подходящ за домашни любимци. В първият случай плата е третиран с химични добавки, често това е покритие от тефлон, които предотвратяват попиването на течности и улесняват почистването на плата. Подходящите за домашни любимци платове са по-плътни и космите трудно проникват през тъканта.
И един практичен съвет, доверете се на ръцете си, когато избирате плат за вашия диван. Можете сравнително лесно сами да определите качествата на една дамаска по усет, държейки мостра от нея в ръката си. Избирайте по-дебели и плътни дамски. Опитайте се да разтеглите плата в различни посоки и изберете такива, които се разтягат по-малко и избягвайте такива, които се разтягат много и особено, ако се разтягат лесно само в една посока.