Как да изберем водоструйка?
На всеки му се е налагало да измие автомобила си сам или пък да иска да освежи градинската мебел. Вярно е, че може да се използват гъба и кофа, но реално има и по-лесен начин. Водоструйките са лесна алтернатива при миенето на моторни превозни средства, градински мебели, тераси и балкони. Те представляват мобилни машини, благодарение на които можем да се погрижим и за чистотата на фасадата на дома ни без почти никакви усилия. Koledzhikov например предлагат водоструйки за професионална употреба и такива за домашна. Нека да видим, кои са важните характеристики на тези машини и ако сте решили да се снабдите с една такава, да можете да направите бърз и адекватен избор. Да започваме!
Важно ли е налягането, под което една водоструйка разпръсква водата?
Налягането определя силата, с която водоструйката изхвърля водата към обекта. Ако то е по-силно, ще премахва по-лесно замърсяванията, но може и да повреди повърхността. Водоструйките с повече бара налягане се предлагат за професионална употреба, а тези с по-малко - за домашна. Най-широко разпространени са водоструйките със 120 бара налягане, като те са и с най-ниска цена. Съответно пък водоструйките с над 150 бара до 250 бара се водят професионални. Ще откриете и супер мощни модели, които могат да разпръснат вода с над 250 бара.
Максимален дебит на водата
Друга много важна характеристика на водоструйките е дебитът на вода. Това е количеството вода, което машината изхвърля. Дебитът вода обикновено се смята в литри на минута. Малките водоструйки работят с около 5 л/мин., докато големите може да стигнат до 12-15 литра.
Тегло на машината
Това може би е една от най-важните характеристики, ако ще я използвате в домашни условия. Някои водоструйки имат тегло от 30, 40, дори 60 кг. Ако обаче на вас ви е необходим малък размер водоструйка, то може да откриете и такива около 20 кг. Естествено, всички модели са мобилни, снабдени с колела, за да може да ги придвижвате до фасадата или превозното средство, което ще почиствате.
Дължина на маркуча и на кабела
Дължината на кабела определя обхвата на действие с водоструйката. Стандартно моделите са с 5 метра дълъг кабел. Няма никакъв проблем обаче, водоструйките да се свържат с удължител, който да даде повече свобода на действие.
При дължината на маркуча няма толкова строго спазван стандарт. Това е така, тъй като всеки производителят преценява сам кой е оптималният показател. Принципно хоби водоструйките вървят в комплект с маркуч с дължина 5-6 метра, а професионалните - с до 10 метра.
Мощност на водоструйката
Най-бюджетните модели са с мощност 1,4 kW. По-често обаче ще попаднете на машини с мощност 3 300 W, като професионалните модели може да стигнат и до 7 400 W. За да ви дадем ориентир, ще посочим, че за да почистите два автомобила и фасадата на къщата, ще ви стигнат 3 300 W, така че не се фокусирайте върху най-мощните водоструйки.
Има ли резервоар за почистващ препарат
Наличието на такова резервоарче ще улесни почистването на много замърсени повърхности. Естествено, ако водоструйката не притежава такъв резервоар, винаги можете да нанесете почистващия препарат директно върху повърхността и да разнесете с гъба. Машините, които са по-модерни, са помислили за това удобство. Някои дори притежават и измервателна система, която определя колко точно препарат да се пръсне от машината към обекта за чистене.
Други неща, за които да внимавате
Предвид факта, че водоструйките използват вода, проверете дали моделът, който сте избрали, притежава филтър, който да почиства водата от частици. Така помпата е защитена и машината се амортизира по-бавно.
Може да проверите и дали водоструйката има защитен прекъсвач, който ще предпази двигателя от изгаряне, ако го пренатоварите. Не всички модели са снабдени с такава технология.
Източник: https://www.koledzhikov.bg/