Здравко Биков: Индустриални суровини“ играе водеща роля в трансформацията на България към по-чиста икономика | BUSINESS.bg

Здравко Биков: Индустриални суровини“ играе водеща роля в трансформацията на България към по-чиста икономика

Дата:

Здравко Биков: Индустриални суровини“ играе водеща роля в трансформацията на България към по-чиста икономика

Рециклирането на пластмасови отпадъци се утвърждава като ключов елемент в глобалната борба за опазване на околната среда и създаване на кръгова икономика. В България този процес набира все по-голяма скорост, а компании като „Индустриални суровини“ се нареждат сред двигателите на тази промяна. Под ръководството на Здравко Биков, компанията не просто рециклира пластмаса – тя превръща отпадъците в ефективен ресурс.

Пластмасата, която намираме в почти всеки аспект от съвременния живот, е едновременно удобство и сериозен екологичен проблем. Според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, глобалното производство на пластмаса надхвърля 380 милиона тона годишно, като само малка част от тях бива рециклирана. В Европейския съюз нивото на рециклиране на пластмасови отпадъци е около 30%, но с усилията на иновативни компании този процент има потенциала значително да се увеличи.

Основана с мисията да допринася за опазването на околната среда и създаването на устойчиви решения за управление на отпадъците, „Индустриални суровини“ е една от водещите компании в България в областта на рециклирането на вторични суровини. Компанията се откроява с комплексните си решения за управление на отпадъците, ефективно събиране, сортиране и преработка на различни видове отпадъци, включително и пластмаси. "Основният ни фокус е върху устойчивостта и ефективността на процесите.", споделя основателя Здравко Биков. "Ние виждаме пластмасовите отпадъци не като проблем, а като ресурс с огромен потенциал за създаване на стойност и ефективност.“

Инвестициите в зелени технологии позволяват на „Индустриални суровини“ да останат крачка пред останалите. "Инвестираме в най-новите технологии, защото вярваме, че устойчивото развитие изисква иновации. Ще имаме възможността да рециклираме почти 20 000 тона годишно, което е сериозна стъпка на компанията ни в рециклирането на пластмаси.“, казва още Здравко Биков.

Компанията не само увеличава количеството рециклирана пластмаса, но и успява да намали въглеродния отпечатък на индустрията. Според данни на Европейската агенция за околна среда, всеки рециклиран тон пластмаса спестява около 1.5 тона въглероден диоксид – еквивалент на това един автомобил да се спре от движение за една година.
Данни на Европейската агенция за околна среда показват, че до 2050 г. се очаква производството на пластмаса да се удвои, което прави усилията за рециклиране още по-необходими. В България нивото на рециклиране на пластмасови отпадъци остава под средното за ЕС, но благодарение на компании като „Индустриални суровини“, страната се приближава до по-високи екологични стандарти.

С фокус върху рециклирането и минимизирането на въглеродния отпечатък, „Индустриални суровини“ играе водеща роля в трансформацията на България към по-чиста и по-зелена икономика.

За Индустриални суровини:

Индустриални суровини развива своята дейност на 11 инфраструктурно и технически обезпечени площадки за приемане, съхранение и третиране на отпадъци, разположени на територията на цялата страна. Основната производствена площадка е разположена на площ от 55 000 кв. м. и се намира в столичния район Нови Искър.

Компанията е специализирана в събиране, транспорт, сортиране, рециклиране и оползотворяването на индустриални, битови и опасни отпадъци.

Чрез своята дейност Индустриални суровини допринася за намаляване на екологичния отпечатък на индустриалните предприятия и едновременно с това обезпечава редица сектори на икономиката с ефективни вторични и алтернативни суровини.

Компанията работи в съответствие с изискванията на европейското и националното законодателство в сферата на опазването на околната среда и управлението на отпадъци.

“Старите автомобили и камиони, металните и пластмасовите опаковки, старите гуми, всяко парче хартия и всяко старо устройство имат потенциала да бъдат нещо повече. Всички те са ресурси, които могат да бъдат рециклирани и оползотворени.”

Партньори