Как да изберем между бетонна настилка и плочки?
В съвременното строителство използваме различни конструктивни материали като дърво, камък, тухли, стомана и бетон. В последните години бетонът става все по-популярен избор както за вътрешни, така и за външни пространства. Когато планираме оформлението на външни площи, често се изправяме пред дилемата - да изберем традиционна бетонна настилка или да заложим на плочки? Нека разгледаме предимствата и недостатъците на двата варианта.
Бетонът е най-разпространеният изкуствен строителен материал в света. Интересно е да се отбележи, че бетонът се използва в строителството два пъти повече от всички останали строителни материали взети заедно. Това не е изненадващо предвид неговите характеристики: водонепроницаемост, устойчивост на замръзване и сол, устойчивост на износване, якост на опън и натиск...
Бетонът се състои от смес от инертни материали (главно чакъл и пясък), които представляват 70-80 % от сместа, свързващ материал (като цимент), който има дял от 10-20 %, и вода, която позволява процеса на свързване на цимента и втвърдяване. Водата има дял 5-10 %. Към бетона се добавят различни вещества в течна или прахообразна форма с цел подобряване на свойствата му.
Приложение на бетона
Бетонът има широк спектър от приложение: използва се при строителството на жилищни и други сгради, пътища, мостове, за изливане на основи... Благодарение на развитието на новите технологии, които подобряват начина на производство на бетона, днес той има не само функционални но и естетически предимства. Може да бъде в различни цветове, върху повърхността се щамповат различни шарки, може да е гланцов или матов и дори да имитира други, много по-скъпи материали, като мрамор или травертин.
Използването на бетон в интериора е особено популярно в индустриалния стил. Подовете и стените се изработват от бетон и тъй като е устойчив на вода и замърсяване, бетонът е отличен избор за мокри помещения като бани и кухни. Също така е добър избор за кухненски работни повърхности поради достъпната си цена в сравнение с други материали, използвани за тази цел.
Особено добър избор е в комбинация с кухня в черно, а би се съчетал добре и с пастелно розов нюанс.
Бетонът е един от най-използваните материали при благоустройство и озеленяване на открити площи. Дворове, алеи и аксесоари се изпълняват с бетониране. Бетонът е най-използваният материал при изграждането на басейни, които са доста издръжливи и дълготрайни.
Бетониране или настилка с плочки?
По-долу ще сравним добрите, стари настилки с бетон и плочки с един от най-популярните материали, използвани за тази цел – плочките „бехатон“. Те също се правят от бетонова смес, но се използват по различен начин.
Когато става дума за благоустройство и озеленяване на дворове, т.е. площи, предназначени не само за пешеходци, но и за превозни средства, едно от най-разпространените решения е полагането на бетон. През последните години обаче, с подобряването на характеристиките и по-ниската цена, плочките „бехатон“ се използват все по-често.
Полагането на бетон в двора е все още по-достъпно и за бетон със стандартни стойности C25/30, например, цената варира между 150 и 230 лв/m3.
Бетон се полага в екстериора преди всичко, поради устойчивостта му на износване, възможността за адаптиране към различни повърхности и нужди. Бетонът е устойчив на неблагоприятни климатични условия - дъжд, сняг, мраз, температурни колебания. Бетонната повърхност ще издържи десетилетия. Поради отличната си носеща способност, бетонирането се използва при алеи за автомобили и други повърхности, изложени на по-големи товари.
Мнозина посочват монотонността и липсата на естетика като недостатък на бетонните повърхности. Този проблем, обаче, може да се реши с щампован бетон. Той представлява бетонна повърхност, в която с помощта на специални форми се пресова определен модел и текстура и се добавят цветове. По този начин щампованият бетон може да имитира други, много по-скъпи материали като гранит, теракотни плочки, камък...
Не без значение е и бързина на полагането - бетонирането се извършва на място, без монтаж част по част, както при настилката с плочки. И при бетонирането, и при поставянето на плочки „бехатон“, повърхността трябва да е стабилна и изравнена.
Плочките „бехатон“, обаче, имат и някои предимства. При тях, особено когато са със скосени ръбове, има възможност за по-добър дренаж, тъй като отвеждат излишната повърхностна вода през фугите. Ако се повредят, счупените плочки „бехатон“ може лесно да се отстранят и заменят, без да е необходимо да се премахват другите плочки или голяма част от настилката. Това не е възможно при бетонни повърхности.
Що се отнася до поддръжката, бетонните повърхности изискват измиване с вода, четка и слаб препарат. Замърсяването и петната трябва да се премахват от плочките “бехатон“ възможно най-бързо, а за по-упоритите трябва да се използва мека четка. Може да се получи задържане на петна, особено на такива от моторно масло. Ето защо е важно да се гарантира, че мазнините не проникват в повърхностния слой на плочките. За отстраняване на листа и пръст се използват метли с меки влакна.
Дали ще решите да бетонирате или да настилате с плочки „бехатон“, няма да сбъркате. И двете решения имат множество функционални и естетически предимства.